۱۳۹۸ جمعه ۹ اسفند
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/06/03 برندسازي و فرآوري عناب از اولويت‌هاي ماست
برندسازي و فرآوري عناب از اولويت‌هاي ماست
استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه متاسفانه نتوانسته‌ايم بهره برداري اقتصادي خوبي از عناب در كشور و استان داشته باشيم و از مشكلات مهم در اين زمينه اين است كه اين محصول به صورت فله‌اي و بدون برند به فروش مي‌رسد و باعث مي‌شود سود آن به دلالان برسد، گفت: بحث برندسازي و فرآوري محصولاتي مانند عناب از اولويت‌هاي ما است.

محمدصادق معتمديان، امروز 3 شهريورماه جاري، در اولين همايش ملي عناب اظهار كرد: خراسان جنوبي سومين استان پهناور كشور است كه كمتر از يك درصد جمعيت كشور را دارد و331 كيلومتر مرز با كشور افغانستان دارد كه بيشترين مرز با اين كشور است.

وي با بيان اينكه اين استان يكي از نزديك ترين و امن ترين مناطق ارتباطي با 11 كشور آسياي ميانه است، افزود: گمرك ماهيرود از واحدهاي اقتصادي مهم در منطقه مرزي شهرستان سربيشه است كه 30 درصد صادرات به افغانستان از اين منطقه صورت مي‌گيرد.

استاندار خراسان جنوبي گفت: خراسان جنوبي با شش استان همسايه است كه طبيعتا شرايط بسيار ويژه‌اي براي استان به وجود آورده است و همچنين در استان قابليت‌ها و توامندي‌هاي خوبي از جمله برخورداري از نعمات الهي وجود دارد.

معتمديان افزود: معادن، محصولات استراتژيك، مرز و تجارت بين الملل، گردشگري، صنايع دستي و انرژي‌هاي نوين از پيشران‌هاي اصلي توسعه استان هستند.

وي اظهار كرد: در بحث تجارت بين الملل در سال گذشته مجموعه صادرات جمهوري اسلامي منهاي نفت به 27 كشور اروپايي، كمتر از يك ميليار دلار بوده، اين در حالي است كه در سال گذشته ميزان صادرات كشور به كشور افغانستان سه ميليارد دلار بوده است.

استاندار خراسان جنوبي گفت: ما از نظر تعداد معادن و اشتغال حاصل از آن داراي رتبه هستيم و 49 ماده معدني اعم از فلزي و غير فلزي در استان شناسايي شده است.

وي افزود: خراسان جنوبي در بحث گردشگري يكي از استان‌هاي مستعد است و علاوه بر اين كه اولين اثر جاذبه طبيعي كشور بيابان لوت بوده، بيش از 60 اثر طبيعي در خراسان جنوبي به ثبت رسيده است. معتمديان خاطرنشان كرد: در بحث ميراث فرهنگي 1500 اثر ملي شناسايي شده است و بيش از 850 اثر به ثبت ملي رسيده است.

استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: 40 نوع محصول صنايع دستي در استان داريم كه به وسيله هنرمندان در استان توليد مي‌شود. معتمديان افزود: در بحث انرژي‌هاي تجديدپذير ظرفيت‌هاي خوبي از جمله در بحث انرژي باد و در بحث انرژي خورشيدي با توجه به آب و هواي استان زمينه‌هاي خوبي براي ايجاد نيروگاه‌هاي خورشيدي داريم.

معتمديان بيان كرد: يكي از مهم ترين ويژگي‌هاي استان برخورداري از محصولات استراتژيك است به طوري كه اين استان در بحث زرشك رتبه اول جهاني را دارد و 97 درصد توليد زرشك كشور در استان خراسان جنوبي است.

وي با اشاره به اينكه خراسان جنوبي دومين استان از نظر كمي در توليد زعفران و اولين استان از نظر كيفي در اين زمينه است، تصريح كرد: 87 درصد توليد عناب كشور در خراسان جنوبي است و رتبه چهار را در جهان از نظر ميزان توليد عناب داريم.

وي ادامه داد: متاسفانه نتوانسته‌ايم بهره برداري اقتصادي خوبي از عناب در كشور و استان داشته باشيم و از مشكلات مهم در اين زمينه اين است كه اين محصول به صورت فله‌اي و بدون برند به فروش مي‌رسد و باعث مي‌شود سود آن به دلالان برسد.

معتمديان اظهار كرد: از اولويت‌هاي ما در استان، بحث توجه به محصولات استراتژيك است كه در اين زمينه كميته‌اي را در معاونت اقتصادي استانداري تحت عنوان كميته محصولات استراتژيك تشكيل داديم و يكي از مهم ترين محورهايي كه در اين كميته دنبال مي‌كنيم، تدوين طرح‌هايي در رابطه با زرشك و عناب و زعفران است تا در نهايت منجر به تشكيل سند جامع محصولات استراتژيك استان شود.

استاندار خراسان جنوبي گفت: بحث برندسازي و فرآوري محصولاتي مانند عناب از اولويت‌هاي ما است و برنامه‌هاي خوبي در اين زمينه صورت گرفته است.

معتمديان يادآور شد: برگزاري اولين جشنواره عناب كه در روستاي سيوجان خوسف، به عنوان يكي از قطب‌هاي توليد عناب و تشكيل بانك ژن عناب در مركز تحقيقات جهاددانشگاهي، از ديگر برنامه‌ها در اين حوزه است.
تعداد بازدید: 80
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal