۱۳۹۷ جمعه ۱ تير
English
صفحه اصلی
1395/12/09 روحانی کمترین فاصله را با رهبری داشته است
روحانی کمترین فاصله را با رهبری داشته است
در همایش سراسری استانداران، فرمانداران و بخشداران، دکتر ر حمانی فضلی وزیر کشور، نکات بسیار مهمی را در خصوص شرایط سیاست داخلی و تبیین وظایف و مأموریت های دست اندرکاران روند برگزاری انتخابات مطرح کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ وزیر کشور در همایش استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسر کشور در تالار بزرگ وزارت کشور گفت: برخی دنبال القای حاکمیت دو گانه در کشور هستند و مسائل را به گونه‌ای بیان می کنند که بین رهبر و رئیس جمهور فاصله است.
عبدالرضا رحمانی فضلی ، افزود: این اقدام یکی از ظلم های سنگین است که خداوند آن را نمی بخشد. بیان این مسائل به نفع چه کسی است. رئیس جمهور فردی است که چه پیش از انقلاب چه پس از انقلاب کمترین فاصله را با رهبری داشته است.
وی در ادامه در خطاب به فرمانداران و بخشداران اظهار کرد: شما باید این مسائل را صریحا به مردم منتقل کنید که این دوگانگی وجود ندارد. وظیفه ما تبعیت از ولایت است.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: رسانه‌های خارجی، برخی ناآگاهان و برخی افراد در داخل کشور که تحلیل‌های اشتباه دارند دنبال تقویت احساس نارضایتی، القای یأس و ناامیدی، ناکارآمد جلوه دادن دولت، القای حاکمیت دوگانه، لطمه زدن به وحدت ملی، تضعیف مشروعیت و مقبولیت دولت، تقسیم مردم به انقلابی و غیرانقلابی و عدم مشارکت فعال مردم هستند.
وزیر کشور، ادامه داد: در همین راستا باید فرمانداران و بخشداران ارتباط مستمری با مردم داشته باشند و به آنها پاسخگو باشند تا از این طریق مانع از ایجاد نارضایتی مردم شوند. مردم ولی نعمت انقلاب ‌هستند و مشارکت و حضور مردم منشاء همه حرکت هاست. متأسفانه برخی ناآگاهان داخلی به یأس مردم دامن می‌زنند و موفقیت خود را در یأس و ناامیدی مردم می دانند. مقام معظم رهبری اشاره کردند که برای دولت‌ها گزارش و بیان اقداماتشان مهم است.
رحمانی فضلی افزود: اقدامات دولت باید به مردم معرفی شود تا مردم در جریان تلاش‌های دولت قرار بگیرند، اما متأسفانه انصاف در قضاوت نسبت به عملکرد دولت فراموش می‌شود. آنها که از دولت صد اشکال می‌گیرند لااقل سه کار دولت را هم بگویند. الان یا کارهای خوب گفته نمی‌شود یا به گونه‌ای گفته می‌شود که مسأله دار یا ابهام‌آلود نشان داده می‌شود. این گونه اقدامات مشکلی را حل نمی‌کند.
وی افزود: دشمن دنبال لطمه زدن به وحدت و انسجام ملی ماست. بنابراین باید با تکیه بر محوریت ایرانی بودن و اسلامی بودن بر انسجام ملی تأکید کنیم.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه برخی دنبال دسته‌بندی افراد به انقلابی و غیرانقلابی هستند، تصریح کرد: ما باید همه مردم را در ظرف انقلاب تعریف کنیم، ما به چه حقی این تقسیم‌بندی را انجام می‌دهیم و اکثر مردم را از دایره انقلاب دور می‌کنیم. با شاخص گذاری رهبر انقلاب همه مردم انقلابی هستند. ایجاد اشتغال، حفظ وحدت، تداوم اقتصاد مقاومتی و دشمن ستیزی همه جزو شاخص‌های انقلابی بودن است. مردم یار انقلاب هستند و این مرزبندی‌ها به نفع هیچ کس نیست.
وی همچنین خاطرنشان کرد: برخی تحلیل‌ها بیان می‌کند اگر مشارکت کم باشد به نفع آنهاست. چرا ما به انتخابات نگاه جناحی داریم؟ در حالی که انتخابات باید موجب تقویت امنیت ملی و تضمین منافع ملی باشد. این تفکر غلط است که اگر مشارکت کم باشد به نفع ماست. رهبری به من فرموده‌اند که برای ایشان امنیت، سلامت انتخابات و رعایت قانون و همچنین مشارکت بالا در انتخابات خیلی مهم است. ایشان فرموده‌اند عملکرد وزارت کشور می‌تواند موجب افزایش مشارکت شود. وقتی رهبری چنین می‌فرمایند هر تحلیلی غیر از این، خلاف نظر رهبری است.
رحمانی فضلی همچنین تأکید کرد: ما باید تلاش کنیم موضع بی‌طرفی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی و غیر اجرائی که از بیت‌المال و بودجه عمومی بهره می‌برند را حفظ کنیم. هر روز باید گزارش هر نوع تحرک و اقدامی که موجب تضعیف مشارکت یا برهم خوردن بی‌طرفی می‌شود به من داده شود، ما هم حتماً به صورت روزانه با آن برخورد می‌کنیم.
وزیر کشور با تأکید بر اهمیت نظارت بر فضای مجازی در دوران انتخابات، گفت: مصونیت فضای اجتماعی در شهرها موضوع مهمی است چرا که برخی جریانات به دنبال مقبولیت‌زدایی و تقویت نارضایتی اجتماعی هستند. آنها ازهراظهار نظر، تصمیم غلط و اقدامات نامناسبی که سهوی انجام شده، تلاش می کنند یک جریان اجتماعی فراهم ‌کنند. گاهی هم پشت آن اقدامی که آنها علیه‌اش ایستاده‌اند واقعاً هیچ اتفاق بدی رخ نداده است.
وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: مثلاً در ایام اربعین 2 میلیون و 400 هزار زائر ائمه اطهار با امنیت کامل به زیارت رفته و به کشور بازگشتند. در آنجا برخی غذاهای کنسروی اضافه آمده بود به ما گفتند آنها را چه کنیم ما هم گفتیم میان مردم توزیع کنید؛ درمقابل این اقدام عده‌ای گفتند که اینها دارند برای انتخابات رأی جمع می‌کنند. این چه تصوری است؟
وی ادامه داد: در مثالی دیگر از این فضاسازی‌ها به موضوع استاندار خودمان اشاره می‌کنم. یکی از استاندارهای ما در موردی حرفی ‌زد، بعد هم توضیح داد که منظور من چه بوده و تاکید کرد که اگر احیاناً برداشت دیگری شده استاندارعذرخواهی می کند. حالا علیرغم همه این توضیح ها و تأکید استاندار و توضیح او که منظور چه بوده است، او را رها نمی‌کنند. جلسه می‌گذارند و علیه‌اش شعار می‌سازند. به او مدام می‌گویند منظورت فلان موضوع بوده اما استاندار خودش می‌گوید من چنین قصدی نداشتم. حالا سوابق آن استاندار در تدین و انقلابی گری و کارنامه کاری‌اش هم مشخص است.
وزیر کشور با بیان اینکه هماهنگی میان استانداری‌ها و وزارتخانه به خوبی صورت گرفته است، گفت: ساختار حکومتی ما به گونه‌ای است که توزیع قدرت بین قوا و نهادهای نظام شکل گرفته است. این در حالی است که هماهنگی بین نهادها در استان‌ها اصلاً کار آسانی نیست. من به عنوان وزیر کشور می‌گویم از هماهنگی‌هایی که میان استانداری‌ها انجام شده راضی هستم و می‌دانم که این موضوع فقط با گذشت، تدبیر، عقلانیت و تدبر ایجاد شده است.
وی افزود: در هر استان نماینده ولی فقیهی است که باید با او هماهنگ باشیم. در کنار او صدا و سیما، نماینده‌های مجلس و نمایندگان سایر نهادها نیز هستند که برای ارتباط موثر با آنها هم باید عقلانیت را محور رفتار خودمان قرار دهیم.
رحمانی فضلی ادامه داد: در مورد موضوعی مثل موضوع آب به طور مثال بین چند استان می‌توانست با محوریت اظهارات یک استاندار فضای امنیتی شکل بگیرد اما با تدبیر استاندار این موضوع امنیتی نشد.
وی در ادامه با اشاره به بحران اخیر استان خوزستان نیز گفت:‌ در مسأله خوزستان مردم خیلی محجوب و منطقی جلوی استانداری جمع شدند و شعار دادند. من از مردم خوزستان تشکر می‌کنم که هیچ شعار ساختارشکنانه و توهین‌آمیزی ندادند.
وزیر کشور گفت: من از اول هم تأکید داشتم که باید با مردم محترمانه و اقناعی برخورد کنیم و به آنها اطمینان دهیم که بحران ایجاد شده حل می‌شود. از دقایق اول هم همه مسئولان مربوطه برای حل بحران در استان حاضر شدند.
وی در ارتباط با دستاوردهای هماهنگی میان استانداری‌ها و نهادهای مختلف‌، گفت: ما 2 میلیون و 400 هزار زائر را از درب منزل به زیارت بردیم و برگرداندیم. امنیت، بهداشت، تغذیه،‌ پارکینگ و تمام موارد رفاه برای زیارت آنها را فراهم کردیم. این کار تنها با هماهنگی میان تمام استانداری‌ها، ما و شما انجام می‌شد.
وزیر کشور گفت‌: همه مثال‌ها را زدم تا بگویم که در انتخابات این دوره باید جریان عقلانیت و تدبیر تا کف روستاها ادامه پیدا کند. ما باید تلاش کنیم تا امنیت اجرا شود.
رحمانی فضلی با بیان اینکه دو الگو برای برگزاری انتخابات وجود دارد، گفت: الگوی اول که قابل تصوراست، الگوی انتخابات قطبی شده، ستیزه‌جویانه، پرخاشگرایانه و افشاگرایانه است که ما آن را نمی‌پسندیم. چرا که موجب اختلاف‌، کینه، نفرت و درگیری می‌شود. بعد از اجرای چنین الگویی هر کس که رئیس جمهور شود نمی‌تواند همه مردم را در پیگیری اهدافش منسجم کند. زمانی که نفاق و درگیری در جامعه افزایش پیدا کند تا چندین سال بعد باید تبعات آن را در کشور ببینیم. شرع،‌ عرف و هیچ دلسوزی این انتخابات را نمی‌پسندد.
وزیر کشور افزود: الگوی بعدی که می‌توان از آن پیروی کرد الگوی برگزاری انتخاباتی توأم با مشارکت و اخلاق است، این همان الگوی انتخاباتی است که ما آن را پیگیری خواهیم کرد. پس از چنین انتخاباتی نام هر کس به عنوان منتخب از صندوق بیرون بیاید مورد قبول مردم است. البته شرع، قانون، اخلاق، تجربه، عرف و عقل چنین الگویی را می‌پذیرد.
رحمانی فضلی در پایان با بیان اینکه وزارت کشور مانع انتخابات ستیزه‌جویانه خواهد شد، گفت: همه باید کمک کنیم تا با همراهی، مشورت و قانونمداری انتخاباتی برگزار کنیم تا در مقابل رهبری، امام (ره) و شهدا و مردم روسفید باشیم.
 
 
تعداد بازدید: 37
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal