۱۳۹۷ جمعه ۱ تير
English
صفحه اصلی
1396/01/01 دكتر روحاني در پيام نوروزي به مناسبت آغاز سال 1396:
دكتر روحاني در پيام نوروزي به مناسبت آغاز سال 1396:

متن كامل پيام نوروزي حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني به اين شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

«الحمدلله و الصلاه علي رسول الله و آله و صحبه»

عيد فرخنده نوروز را به حضور همه ملت بزرگ ايران، ايرانيان خارج از كشور و همه ملت‌هاي منطقه كه نوروز را پاس مي‌دارند، به خانواده هاي شهدا، جانبازان، آزادگان و ايثارگران، تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم؛ به‌ويژه به آنهايي كه در اين ساعات به دليل خدمت به جامعه و مردم، حراست از مرزها، و خدمات درماني و امدادي، به جاي آنكه در كنار خانواده عزيزشان باشند، مشغول خدمت به ملت عزيز خودشان هستند.

امسال عيد با بركتي داريم؛ به دليل آنكه با ميلاد با سعادت فاطمه اطهر(عليها السلام) و همچنين با رحمت‌هاي آسماني و بركت‌هاي الهي تقارن دارد. ان‌شاء الله تا پايان سال در مسير همدلي و وحدت و اتحاد، و تلاش و فعاليت براي سربلندي كشور عزيزمان باشيم.

پيام نوروز براي ما، پيام زدودن كينه‌هاست. پيام نوروز براي ما، پيام شكوفايي و نشاط است. در اين سالي كه سال حماسه است، سال انتخابات است، بايد بيش از هميشه، درس‌هاي لازم را از نوروز و طبيعت براي نشاط و همدلي و شكوفايي بياموزيم.

سال 1395، هم سال اجراي سياست‌هاي «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» بود و هم اجرايي شدن توافق هسته‌اي؛ و اين دو در كنار هم توانستند براي ما نقش‌آفريني مثبتي داشته باشند.

من در اينجا لازم مي‌دانم از شما كشاورزان عزيز كه در سال گذشته هم در افزايش توليدات كشاورزي و هم در خودكفايي گندم، ما را مفتخر كرديد، و ملت را خوشحال كرديد و به سفره خودتان هم بركت بيشتري داديد، تشكر كنم. و بخاطر تلاش‌تان، بخاطر فروش محصولات كشاورزي‌تان، از جمله گندم كه دولت 15 هزار ميليارد تومان براي خريد گندم به كشاورزان عزيز پرداخت كرد.

از شما كارگران، از شما صنعتگران، من متشكر و سپاسگزارم كه در توليدات صنعتي‌مان رشد قابل ملاحظه‌اي داشتيم و در برخي از محصولات به دو برابر سال گذشته رسيديم. با تلاش بانك‌ها، 24 هزار واحد صنعتي نيمه تمام و يا واحدهايي كه فعال نبودند، بحمدالله فعال شدند و اين به معناي رشد اقتصادي در «سال اقتصاد مقاومتي» است.

من از مهندسين و كارگران صنعت نفت تشكر مي‌كنم كه با تلاش و كوشش اعجاب‌انگيزشان توانستند توليد نفت و ميعانات گازي را به دو برابر برسانند.

ما توانستيم با ديپلماسي نفتي، با تلاش شما مهندسين و كارگران، جايگاه قبلي‌مان در توليد نفت و گاز و ميعانات را بازپس بگيريم و اين به معناي احقاق حقوق ما است.

در كنار همين تلاش‌ها بود كه ما براي اولين بار بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز بيست ساله توسط مقام معظم رهبري كه بنا بود به رشد اقتصادي 8 درصد برسيم، بعد از 11 سال در سالي كه گذشت، به رشد 8 درصدي دست يافتيم.

من در اينجا لازم مي‌دانم از شما پزشكان، از شما پرستاران سپاسگزاري كنم؛ خدمات پزشكي را به حاشيه شهرها برديد؛ به روستاهاي دور دست رسانديد؛ و مردم ما امروز با هزينه كمتري در بيمارستان‌ها درمان مي‌شوند.

من بايد به شما معلمين، به شما اساتيد، به شما فرهيختگان كه باعث غرور ما شديد و در ميان همه كشورهاي پيشرفته، رتبه اول در رشد علمي را به دست آورديم، خدا قوت بگويم.

من بايد از شما ورزشكاران و هنرمندان بخاطر افتخارات بين‌المللي و داخلي، بخاطر تلاش‌هايتان كه باعث غرور ملي شديد، تشكر كنم. از بانوان عزيز ما، كه براي اولين بار يك بانوي ما در المپيك صاحب مدال شد، تشكر كنم.

همه اينها موجب نشاط مردم عزيز ما در سال 95 شد.

البته مشكلات، تلخ‌كامي‌ها و كاستي‌هايي هم در سال 95 داشتيم؛ حادثه قطار، حادثه آتش‌سوزي ساختمان پلاسكو، ريزگردها در بعضي از استان‌ها، سيل و مشكلاتي كه براي برخي از مردم عزيز ما پيش آمد؛ از دست دادن يار ديرين انقلاب، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني. اما شما مردم به خوبي جبران كرديد، همه جا حضور پيدا كرديد و با همدردي‌تان، با همدلي‌تان، با حضور حماسي‌تان در تشييع جنازه‌ها، توانستيد غم‌ها را بزداييد. باز هم اين مسير را ما بايد ادامه دهيم، بايد غمخوار يكديگر باشيم، در كنار يكديگر باشيم تا ايراني سربلندتر را شاهد باشيم.

سال جديد، سال پيشرفت بيشتر براي ملت عزيز ما خواهد بود. سال جديد، سال اشتغال بيشتر براي جوانان ما خواهد بود. ما بايد تلاش بيشتري را انجام دهيم و كمبودها را جبران كنيم.

آنچه در سال گذشته در مهار تورم، در رشد اقتصادي و اشتغال به دست آورديم، در 25 سال گذشته بي‌نظير بود. ما بايد كاهش تورم و همچنين رشد اقتصادي را ادامه دهيم.

ما توانستيم در سه سال گذشته در دولت يازدهم، همواره مقدار افزايش حقوق و دستمزد براي كاركنان و كارگران را بيشتر از تورم قرار دهيم؛ كه به اين معناست كه مردم در آرامش و رفاه بيشتري مي‌توانند قرار داشته باشند.

هم در سال 95 و هم در سال 94، صادرات غيرنفتي ما بيش از واردات ما بود. اينجا بايد دست مريزاد بگوييم به همه كارآفرينان ما، به همه صادركننده‌هاي ما كه موجب افتخار ملت بودند و هستند. و ما بايد اين راه را ادامه بدهيم.

در سال جديد مردم ما بايد از فضاي مجازي براي كسب علم، دانش، اطلاعات، و براي كسب و كارشان، بيشتر بتوانند استفاده كنند. اين يكي از تلاش‌هاي نمونه دولت يازدهم بود و ما اين مسير را ادامه مي‌دهيم.

فضاي مجازي بايد براي مردم ما فضاي امن باشد، اما نبايد فضاي امنيتي باشد. ما در همه عرصه‌هاي فرهنگي و اجتماعي به دنبال اين هستيم كه فضاي امنيتي را كنار بگذاريم؛ بايد فضاي اقتصادي، فضاي برادري، فضاي دوستي و فضاي محبت را جايگزين كنيم.

در سال گذشته منشور حقوق شهروندي، طبق وعده‌اي كه داده شد، منتشر شد. امسال به كمك شما مردم بايد اين منشور را اجرايي و عملياتي كنيم. عزت مردم را بايد افزايش بدهيم. منزلت مردم بايد مورد احترام همه باشد.

همه بايد بدانند صاحب كشور، ملت و مردم هستند. همه بايد بدانند اگر حقوق شهروندي را نقض كردند، هزينه بسيار سنگيني را پرداخت خواهند كرد.

سال جديد، سال توسعه حمل و نقل خواهد بود، هم در ريل كه 5 استان به شبكه ريلي وصل خواهد شد، هم در ناوگان هوايي، هم در زمينه دريايي، هم در زمينه ترانزيت با كشورهاي مختلف.

در سال جديد، دو انتخابات مهم پيش روي ما است. همه بايد تلاش كنيم حضورمان پررنگ‌تر باشد. بايد مشاركت حداكثري، رقابت سالم و انتخابات قانوني، مد نظر همه ما باشد.

در انتخابات‌ گذشته گاهي وقت‌ها بوده كه از لحاظ اخلاقي، كاستي‌هايي داشته‌ايم؛ آن كاستي‌ها را بايد جبران كنيم. فرق انتخابات جمهوري اسلامي ايران با ديگر كشورها، عمدتاً بايد در بحث اخلاق و فضاي مناسب اجتماعي باشد. بايد رقابت در برنامه‌ها باشد. بايد به شخصيت يكديگر احترام بگذاريم. بايد تلاش كنيم انتخاباتي كه موجب سربلندي بيشتر ملت ايران، انتخاباتي كه مايه ترس دشمنان و مايه اميد دوستان ما در داخل و خارج باشد را برگزار كنيم. دولت، شوراي محترم نگهبان، همه مردم، همه رسانه‌ها در اين امر مهم و در اين وظيفه مهم، ان‌شاء‌الله دست به دست هم خواهند داد و انتخاباتي باشكوه را برگزار خواهيم كرد.

اميدوارم كشور عزيز ما در اين سال جديد و در سال‌هاي پيش رو، از گزند آفات، مصون باشد؛

مردم عزيز و سربلند ايران، با نشاط بيشتر، با وحدت بيشتر و با رونق اقتصادي بيشتر زندگي خود را بگذرانند؛

خادمان ملت بتوانند، خدمت بيشتري را به مردم انجام بدهند؛

ان‌شاء‌الله.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

تعداد بازدید: 29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal