۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۲ مهر
English
صفحه اصلی
تقسيمات شهرستان
شهرستان زيركوه از تركيب بخش هاي زير ايجاد مي گردد:
بخش مركزي به مركزيت شهر حاجي آباد شامل دهستانهاي زيركوه و پترگان
بخش مركزي شهرستان زيركوه با مساحت 5908 كيلومتر مربع از شمال با بخش شاسكوه، از شرق با كشور افغانستان، از غرب با بخش مركزي قاينات و بخش زهان و از جنوب با شهرستان درميان همسايه است. آب و هواي بخش، گرم و خشك است و متوسط بارندگي 65 ميليمتر مي باشد و 30% روستاها در مناطق كوهستاني واقع شده¬اند.
از لحاظ تقسيمات كشوري اين بخش داراي تعداد دو دهستان زيركوه و پترگان و يك نقطه شهري به نام حاجي آباد مي باشد كه مركز دهستان پترگان روستاي شاهرخت است. جمعيت روستايي بخش براساس سرشماري سال 1390 تعداد 14216 نفر با 3718 خانوار مي باشد. بخش مركزي داراي 46 آبادي داراي سكنه كه از اين تعداد 36 روستا داراي دهياري و شواري اسلامي هستند و 11 روستا داراي جمعيت بالاي 100 خانوار مي باشند و 7 هزار نفر عشاير در روستاهاي بخش موجود مي باشند. تعداد شهداي بخش 61 شهيد بوده كه در 14 گلزار مدفون هستند.

بخش زهان به مركزيت شهر زهان شامل دهستانهاي زهان و افين
بخش زهان با وسعتي بيش از 2100 كيلومتر مربع در منطقه اي كوهستاني واقع شده و داراي آب و هواي معتدل مي باشد. اين بخش از 45 روستا و آبادي برخوردار مي باشد و از طرف شمال به شهر اسفدن از توابع شهرستان قاينات، از جنوب به شهر قهستان از توابع شهرستان درميان، از طرف شرق به روستاي پيشبر بخش مركزي و از طرف غرب نيز به شهرستان قاينات محدود مي شود. فاصله مركز بخش تا مركز استان 100 كيلومتر و تا مركز شهرستان 50 كيلومتر مي باشد، جمعيت بخش 14565 نفر مي باشد كه شهر زهان به عنوان تنها شهر بخش حدود 2000 نفر جمعيت داشته و بقيه مردم بخش در روستاها زندگي مي كنند. شغل اغلب مردم كشاورزي و دامداري است، توليد محصول استراتژيك زرشك شغل اصلي و حياتي مردم بخش مي باشد و به عبارتي اغلب مردم از راه توليد و فروش اين محصول امرار معاش مي نمايند و در موارد محدودي توليد آلو، گندم و جو نيز در سطح بخش صورت مي گيرد.

بخش شاسكوه به مركزيت روستاي آبيز شامل دهستانهاي شاسكوه و بهمن آباد
موقعيت جغرافيايي: اين بخش در 59 درجه و 45 دقيقه طول جغرافيايي و 33 درجه و 17 دقيقه عرض جغرافيايي و در ارتفاع 1490 متر از سطح دريا قرار گرفته است و از شمال با استان خراسان رضوي (شهرستان خواف) از جنوب با بخش مركزي شهرستان زيركوه از شرق با دهستان پترگان و كشور افغانستان و از غرب با بخش مركزي شهرستان قاينات مرز مشترك دارد. مساحت اين بخش حدوداً 1177 كيلومتر مربع و فاصله مركز بخش تا مركز شهرستان 10 كيلومتر مي باشد.
اطلاعات جمعيتي: جمعيت بخش شاسكوه در سرشماري سال 90 با احتساب 2000 نفر از عشاير كوچنده جمعاً 11500 نفر مي باشد، تعداد كل آبادي¬ها و روستاهاي اين بخش 59 مي باشد كه از اين تعداد 17 آبادي داراي سكنه مي باشد.
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/17
تعداد بازدید: 16758
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal