۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۲ مهر
English
صفحه اصلی
فرهنگ و هنر
از نظر جامعه شناسي مردمان اين منطقه زحمتكش، با غيرت، مهمان نواز و روشن به مسائل سياسي و اجتماعي روز بوده و سهم به سزايي در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس ايفا نموده اند كه وجود 74 شهيد گرانقدر(64 شهيد مدفون در اين شهرستان و 10 شهيد مدفون در ديگر شهرستان ها) و تعداد 5 آزاده و جاويدالاثر خود گوياي اين مطلب است.
فرهنگ آباديهاي خراسان اثر وزارت جنگ بريتانا در سال 1910ميلادي مي نويسد «عوارض گمركات منطقه قاينات به انضمام سيستان.
ساليانه به 5000تومان اجاره داده شده است و اجاره كنندگان انتظار دارند ساليانه 30هزار تومان به طور تخميني وصول كنند كه به احتمال قوي رقمي اغراق آميز است هر سال 1000بار شتر وپشم وروغن كره تصفيه شده و زعفران از منطقه قاينات صادر و معادل همين مقداراز فراه و ديگر نقاط افغانستان به قاينات و سيستان وارد مي شودو به مصرف مي رسد» در اين كتاب به گمرك و پاسگاه يزدان اشاره شده است گمرك قديم داراي دو بخش اداري و مسكوني جهت مسوولين بوده و قدمت آن به دوره قاجاريه مي رسد.
پاسگاه دوره قاجاريه و برج مرزباني دوره پهلوي اول .گورستانهاي قديمي .قلعه كهنه يزدان از دوره صفويه .قلعه كربلايي محمد از دوره قاجاريه گواهي بر قدمت اين ديار است .
صنايع دستي: صنايع دستي منطقه بيشتر قالي و قاليچه مي باشد. كه اين محصول بيشتر توسط زنان و دختران توليد مي شود، همچنين علاوه بر اين موارد بافت نمد، گليم، جاجيم، خورجين و زيلو در اين بخش رواج دارد كه علاوه بر صنايع دستي به اقتصاد خانواده ها نيز كمك شاياني مي كند.
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/17
تعداد بازدید: 14750
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal